Főoldal

Letöltések

Időjárás

Hasznos linkek

Vendégkönyv


Napfénytető beépítése házilag:


Manapság rengeteg féle utólagosan beépíthető napfénytető kapható, így a választásunknak csak a pénztárcánk szab határt. De ha spórolni szeretnénk a költségeken, akkor akár magunk is beépíthetjük.

A beépítésre viszont csak akkor vállalkozzunk mi magunk, ha képesnek érezzünk magunkat a művelet elvégzésére, illetve rendelkezünk a megfelelő eszközökkel!

Egy napfénytető beépítése tulajdonképpen nem is túl nagy ördöngősség, persze most a legegyszerűbb mechanikus modellekről beszélek. Az elektromos napfénytető beépítése, már komolyabb szakértelmet igényel. Ezesetben fordúlhunk szakemberhez, különben helyrehozhatatlan károkat okozhatunk!

Az első lépés természetesen a kiválasztott napfénytető pontos elhelyezése a tetőn. Fontos, hogy mindkét oldaltól egydenlő távolságba legyen és ne álljon ferdén sem. A tető kivágását tehát sok sok mérés előzze meg. A gyártó szerencsére a segítségünkre van ebben és a naptető mellé ad egy papírsablont is, ami a kivágandó nyílás pontos méretét tartalmazza. Ezt azután már csak fel kell ragasztani a tetőre, természetesen a megfelelő pozícióban elhelyezve és ezután már csak körbe kell vágni.

A vágáshoz elektromos árammal működő rezgő lemezvágót kell használni! Ne használjunk flex-et (sarokcsiszoló), mivel azzal nem lehet íves formát vágni, illetve a végeredmény sem lesz olyan szép. Továbbá a vágás közben termelt hő károsíthatja a fényezést is!

Először a tető közepén kell egy lyukat fúrni, ahonnét a lemezvágó el tud indúlni, majd kifelé haladva a vonalat követve szépen vágjuk körbe a tetőt. Persze mindezt azután, hogy kétszer is lemértünk mindent!A tetőlemez kivágása után vágjuk át a kárpitot is, de úgy, hogy kb 4 cm-el túlnyúljon a tető nyílásánál. Ezt majd később méretre igazíthatjuk.

Ha megvan a nyílás, szépen próbáljuk bele a keretet az üveglap nélkül. Ennek feszültségmentesen kell illeszkednie! Ha minden stimmel, akkor a tetőn lévő nyílás szélét alúl és felül is tisztítsuk meg, hogy a tömítő ragasztó jól megtapadhasson.

Az ablak beragasztásához ne használjunk szilikon tömítőt, mert az savas kémhatású és a szilárdulása közben ecetsav keletkezik, ami később korroziót okozhat! Használjunk inkább semleges tömítőanyagot, vagy direkt gépkocsikhoz kifejlesztett tömítót. (barkácsboltban, vagy autósboltban beszerezhető)

A tetőablak keretét nyomjuk körbe tömítőanyaggal, majd helyezzük rá a nyílásra és óvatosan nyomkodjuk körbe. (A tömítőanyag kb 5 perc elteltével kezd el megszilárdúlni, de a teljes kötés akár 24 óráig is eltarthat) Ezután kell a keret alsó részét az utastérből felcsavarozni, amit jelen esetben 24 kis csavarral kell apránként felerősíteni. Minden csavart először csak kis mértékben szabad meghúzni, majd szépen lassan egyenként végleg meghúzni őket. Ezután a tetőn esetlegesen túlfolyt tömítőanyagot töröljük le, mielött megkeményedik.

Ha a keretet sikerült megfelelően rögzíteni, akkor jöhet a hab a tortán, az üveglap behelyezése. Ezt ennél a modellnél négy csavar meghúzásával rögzíthetjük a helyén. Legvégül pedig a tetőkárpitot helyezzük a keret megfelelő vályatába, illetve vágjuk méretre, ahol szükséges.

Bent még méretre kell vágni a tetőkárpitot és be kell pattintani a tetőablak keretének hornyába.

Most már csak a kifolyt tömítőpasztát kell lepucolni és készen is vagyunk.

Ha mindent jól végeztünk, akkor a végeredmény egy tökéletesen záródó tetőablak.

Még a belső lámpát a helyére kell rakni és készen is vagyunk.

Jöhet a nyár.....